Akıllı Telefonlar Neden Patlıyor ? Li-ion Piller

AKILLI TELEFONLAR NEDEN PATLIYOR ?

Geçtiğimiz günlerde satışın durmasına kadar giden Note 7 de patlama sorunu vardı. Sadece Note 7 değil. Şu ana kadar patlamış bir sürü telefon modeli bulunmakta.

Peki Neden Patlıyor Bu Telefonlar ?

Telefonlarda kullanılan yan sanayi batarya, şarj aleti gibi uyum sorunu çıkaran şeylerin yanı sıra asıl temelde Li-ion (Lityum İyon piller) yatmakta. 1991'de ticaretine başlanmış bu pil türü yapıları gereği fazla ısıda patlama,tutuşma gibi tehlikeleri barındırıyor. Tüm telefonlarda da bu teknolojiyle üretilmiş piller bulunmakta.

Li-ion teknolojili pillerin elektron hareketleri çok hızlı derecede çalışıyor.Bu piller 3 temel bileşenden oluşuyor: artı uç,eksi uç ve bu iki ucun arasındaki sıvı halde bulunan elektrolit.

 

Şarj olurken veya pile fazla yüklenen uygulamalar çalışırken eğer bu lityum iyonlar çok hızlı hareket etmeye başlarsa lityum, artı ucun etrafından toplanmaya başlıyor ve kısa devre yaparak aşırı ısınmaya neden oluyor. Bu ısının artması, yanıcı bir madde olan elektrolitin tutuşmasına sebep oluyor ve bu yüzden batarya alev alıyor.

  • Telefonların işlemcilerinin pilin gücüne göre fazla güçlü özellik barındırması ve performans arttırmak adına bazı oynamalar,
  • Kablosuz şarj, hızlı şarj, Type-C gibi özelliklerin pile ağır gelmesi pili zorlayan durumlar

Telefon firmalarının bu uyumları yapamamasından dolayı bu tür sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Cebimizde taşıdığımız Li-İon teknolojisi barındıran her cihazda da bu tehlike geçerli.
Bu olaylardan sonra Li-İon pillere alternatifler aranmaya başlandı.

Fakat her patlamanın sebebinde de bu pil teknolojisi olmayabilir. Yukarıda belirttiğimiz yan sanayi ürünler de bunu etkiliyor. Telefonun fabrika çıkışında kullandığı kendi parçasının değiştirilmesi ürünler arasında uyumsuzluğa neden oluyor.Bu yüzden ürün parçası değiştirirken de uygun bir malzeme seçmeliyiz. Aksi takdirde başımıza bu gibi olaylar gelmesi muhtemel.

Kaynak :

donanımhaber.com

 

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama