Ampulün Karanlık Tarafı: Nikola Tesla

Ampulün Karanlık Tarafı: Nikola Tesla

Ünlü sihirbaz Robert Angier, Victoria Devri'nin en esrarengiz bilim insanı Nicola Tesla'dan kendisini ışınlayabilecek bir makine üretmesini ister. Bazı diğer mucitlerin aksine icatlarını zenginlerin ya da önemli kişilerin çıkarlarından ziyade insanlığın hizmetine sunmayı hedefleyen idealist Tesla amcamız, içinde Ölüm Işını, Hava Gemisi ve Uçan Çay Tabağı'nın da bulunduğu 'İcatlarım' listesine yeni bir icat daha eklemek için harekete geçer. Peki hayatını fiziğe adayan bu adam aslında kimdir?

1. Draganic ve Ailesi

Asıl adıyla Nicola Draganic, 10 Temmuz 1856'da Sırp kökenli bir ailenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gelmişti. Babası bir papazdı. Annesi ise mucitti. Her ne kadar annesinin alanı pratik ev gereçleri olsa da Tesla, onun yaratıcı dahi olmaya aday olduğunu düşünüyordu.

Ağabeyi Dane'i, attan düşmesi sonucu beş yaşındayken kaybeden Nicola daha küçük yaşta bunalıma girdi ve davranışlarında şizofrenik belirtiler ortaya çıktı. Bütün bunlara rağmen fiziğe duyduğu aşk baskın gelmiş ve ailesi 1862 yılında Gospic'e göç ederken o, Karlovac'ta bir okula yerleşmişti. Ne yazık ki asosyalliği ve takıntıları sebebiyle okulu 3. sınıfta bırakmıştır. Bir mühendislik firmasında çalışmaya başladı ve bu dönem ağır bir depresyon geçirdi. Eğitim hayatını bir türlü düzene sokamayan Tesla, babasının isteği üzerine Charles Ferdinand Üniversitesi'ne başlamış fakat pederin ölümüyle okulu bırakmıştır.

2. Rekabet Yılları

Tesla, elektriğe herkesten daha farklı yaklaştı. Yaşadığı dönemde doğru akım, aydınlatmaya ve ısı elde etmeye en uygun yol olarak bilinirdi. Fakat Tesla, doğru akımda çok büyük bir direnç kaybı olduğunu fark etti ve Batı Broadway'de kurduğu deney laboratuvarında kafasında tasarladığı fikirleri hayata geçirmeye başladı. Keşfettiği alternatif akım sayesinde 1 yılda 18 patent aldı. Fikirleri çok orijinal idi ve şüpheye yer bırakmıyordu. Daha sonra laboratuvarında akkor lambası için pazar aramakla meşgul olan Thomas Edison'a rastladı. Ona "alternatif akım" planından bahsetti. Ama Edison bu fikirlere tümüyle ilgisiz kalarak "Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun." dedi. Bunun yerine Tesla'ya bir görev verdi ve 50.000 dolar vaat etti. Görevini tamamladığında ise Edison bunun bir Amerikan şakası olduğunu belirterek para ödemeyi reddetti.

Tesla bunun karşılığında istifa etmiştir. Uzun bir rekabet dönemi onları bekliyordur.

3. Sıra-dışı İcatları

Uzaktan radyo kontrolü, kablosuz yanabilen ampuller, telsizler, radarlar ve vericiler... Bunlar yaptığı yenilikler arasında en yaygın bilinenleridir. Bununla birlikte hayata geçirilmeyen, büyük devletler tarafından lanetlenmiş bir dizi daha icadı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Ölüm Işını:

Nam-ı diğer Teleforce, Tesla'nın 1930'da icat ettiği, yoğun ısı enerjisiyle düşman tanklarını birkaç saniye içerisinde eritebilme potansiyeline sahip olan bir silahtır. Menzili 200 mildir. Bu icadıyla ilgili çalışmaları çalınmaya çalışılmış lakin başarısız olunmuştur. Ölümüyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri icatla ilgili dokümanlara el koymuştur.

Wardenclyffe Kulesi:

JP Morgan'ın yardımlarıyla 1901 yılında Tesla,  New York'ta devasa bir iletişim istasyonu inşa etmeye başladı. Bu proje sayesinde yere sokulan metal çubuklarla sınırsız enerji elde edilebilirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi böyle bir şey zenginlerin daha fazla zenginleşmesini engelleyebilirdi. Projenin içeriğini öğrenen JP Morgan, 1906 yılında finanse etmeyi reddededi ve Wardenclyffe Kulesi inşa edilemedi.

Uçan Çay Tabağı:

Nicola Tesla yer çekimine meydan okumayı da ihmal etmedi. Yer çekimine karşı pervane veya petrol kullanımı olmadan, yüksek hızda uçan bir makine icat etti. Elbette ki bu icat hava endüstrisinde petrol pazarlamaya engel olacaktı. Hayata geçirilemedi.

4. Tarihin Tozlu Sayfalarına Karışması

Tesla aynı zamanda sıra-dışı bir kişiliğe sahipti. Hiçbir zaman evlenmedi ve yaşlandıkça toplumdan uzaklaştı. Ondan giderek daha az haber alınmaya başlanmıştı. Delirdiğine dair söylentiler dolanıyordu. II. Dünya Savaşı sırasında ölü bulunmuştur ve askeri yöneticiler bütün belgelerine el koymuşlardır. Buldukları kayıtlara dair hiçbir şey duyurulmamıştır. Edison sadece elektrik ampulünü geliştirerek dünya çapında pek çok ders kitabında yer almayı başardı.  Buna karşın fizik dünyasına yüzlerce yenilik getiren Tesla'nın değeri hiçbir zaman bilinemedi.

 

KAYNAKÇA:

http://www.gzt.com/teknoloji/nikola-teslanin-herkesten-gizlenen-ve-cok-tehlikeli-olan-5-icadi-2590787#cxrecs_s

http://www.gzt.com/teknoloji/nikola-teslanin-muhtemelen-hicbir-yerde-gormediginiz-birbirinden-etkileyici-10-fotografi-2581116#cxrecs_s

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

http://www.imdb.com/title/tt0482571/?ref_=ttfc_fc_tt

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama