Birbirinden İlginç Yetenekleriyle 5 Balık Türü

Balıkları kısaca suda solungaçları ile solunum yapan, genellikle yumurta ile üreyen poikloterm (çevre sıcaklığına bağlı) canlılar olarak tanımlayabiliriz. Peki su altındaki dostlarımızın ne gibi yetenekleri olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda bilinen balık türleri arasından enteresan yeteneklere sahip beşine göz atacağız.

1. Balon Balığı

Pek çoğunuz balon balıklarını duymuşsunuzdur. Güneydoğu Asya'nın sıcak denizlerinde yaşayan bu balıklar derilerine yapışık yassı dikenlerle kaplıdır. Bir tehdit algıladıklarında suyu içlerine çekerek cüsselerini birkaç kat arttırırlar ve dikenlerini dikleştirerek tehdit oluştururlar. Bu işlem sırasında oksijen ihtiyaçları yaklaşık beş kat yükselir.

2. Deniz Hıyarı

İsimlerinin yaptığı çağrışımın aksine deniz hıyarları bir bitki değil, derisidikenliler şubesine mensup omurgasız deniz hayvanlarıdır. Deniz hıyarları denizin derin kısımlarında oldukça sık rastlanan bir türdür. Ağzı ve anüsü vücudunun iki ucunda bulunur. Ağızlarının etrafı, hareketli dokungaçların oluşturduğu bir taçla çevrilidir. Bu balıkların özelliği ise midelerini anüslerinden çıkararak etrafa toksin salabilme yetenekleridir. Bununla beraber şaşırtıcı bir başka özellikleri ise kendilerini sıvıya dönüştürebilmeleridir.

3. Fener Balığı

Fener balıklarının bazı türleri suyun yaklaşık 2.5 kilometre derinlerinde bulunurlar ve boyları 6-7 milimetre civarlarında olan erkekleri bilinen en küçük balıklar arasındadır. Bununla beraber dişilerinin boyları 10 santimetreye kadar ulaşabildiği için en küçük türler arasında kabul edilmezler. Fener balıklarının en büyük özellikleri ise ağızlarının üstünden çıkan antenlerinin yardımıyla karanlık sularda yollarını aydınlatabilme yeteneğine sahip olmalarıdır.

4. Balta Balığı

Balta balıkları Amazon kökenli etçil balıklardır. Genellikle suyun yüzeyinde bulunurlar ve listedeki diğer balıkların aksine akvaryumda kolaylıkla yetiştirilebilirler. Balta balıklarının derisi kendiliğinden ışıklıdır.

5. Yapraklı Deniz Ejderi

Yapraklı deniz ejderleri Güney ve Batı Avustralya sularında yaşarlar. Denizatının yakın akrabası olan yapraklı deniz ejderi olağanüstü bir kamuflaj yeteneğine sahiptir. Mensup oldukları Syngnathidae familyasındaki diğer türler gibi etrafları kemikli, sert bir dış iskelet zarı ile çevrilidir. Zırhlı gövdelerinden yaprağı andıran uzantılar çıkar ve avcılar tarafından yosunlarla karıştırılırlar. Dişsiz ağızlarını vakum işleviyle kullanarak suda bir emme kuvveti yaratırlar ve karidesleri etraflarına çekerek besin ihtiyaçlarını karşılarlar.

KAYNAKÇA:

delinetciler.org/showthread.php?t=73819

mudfooted.com/deep-sea-anglerfish-bizarre-reproduction/

 ofpof.com/merak/dunyanin-en-ilginc-baliklari

wired.com/2013/11/absurd-creature-of-the-week-anglerfish/

denizlerefsanesi.blogspot.com.tr/2008/11/deniz-hiyari-sea-cucumbers.html

science.howstuffworks.com/science-vs-myth/strange-creatures/zombie1.htm

hayvansitesi.com/characiformlar/balta-baligi/

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama