'Büyük Kırmızı Leke' Küçülüyor!

Jüpiter’in meşhur Büyük Kırmızı Lekesi Hubble teleskobu tarafından en küçük haliyle fotoğraflandı.

Büyük Kırmızı Leke’nin NASA ve ESA’nın yaptığı gözlemlerle en küçük boyuta indiği belirlendi.

Güneş Sistemimizin en büyük gezegeni olan ve gazlardan oluşan Jüpiter’in, Kırmızı Lekesi,  ilk olarak 1664’te İngiliz astronom Robert Hooke tarafından keşfedildiğinden beri dikkatleri üzerine çekiyordu. Çok yüksek hızlara ulaşabilen antisiklonik bir fırtınadan oluşan bu Leke, en az 340 yılından beri varlığını sürdürmektedir.

İlk olarak gökbilimcilerin 19. yüzyılın sonlarında yaptıkları hesaplamalara göre Büyük Kırmızı Leke’nin 41.000 km genişliğinde olduğu ölçülmüştü. Yani içine 3 tane dünya sığabiliyordu ve uydumuz Ay için de yer kalıyordu. Ancak 1979-1980 yıllarında Jüpiter sisteminden geçen Voyager uzay araçları, Lekenin genişliğini 23.335 km olarak hesapladı. 2014 yılında ise Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen verilere göre Leke, 16.500 km genişliğine düştü. Bulunduğumuz zamana kadar da, daha da düşmüş olduğu söyleniyor.

2014 yılındaki bu veri, NASA Goddard Uçuş Merkezi’nin söylediklerine göre yapılan en küçük ölçüm.

2012’den bu yana küçülmenin hızının arttığı da belirtilmiş, ancak bu küçülmelerin değişiminin neden olduğu henüz bilinmiyor.

NASA adına açıklama yapan, Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Amy Simon, en son gözlemlerde fırtınanın çok küçük anaforlarla beslendiğini gördüklerini, bu durumun Büyük Kırmızı Leke'nin iç dinamiklerini etkiliyor olabileceğini söyledi. Şimdi bu küçülmenin sebeplerini bulmak için fırtına girdabının nasıl  beslendiği araştırılacak.

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi’nin genişliği ilk boyutlarına göre çok küçülmüş olsa da hâlâ dünyayı içine alabilecek kadar büyük.

Kaynak:

spacetelescope.org

http://www.aljazeera.com.tr/

https://tr.wikipedia.org/

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama