Cep Telefonundan Kan Tahlili

Kan tahlilleri, hastanelerde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Doktorun koyduğu teşhisleri doğrulamak adına önemlidir.  Kimi insan bu işlemden huylanıyor ya da korkuyorken, kimi insan da seviyor.

Kan tahlili yapmada İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) yeni bir yöntem geliştirildi. Bu yöntem bir cep telefonu yazılımıyla çalışıyor ve özel bir kağıda damlatılan kan ile hastalık tespiti yapılabiliyor.

İYTE Kimya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, kimya bölümü 2. sınıf öğrencisi Hakan Berk Aydın ve bilgisayar mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Cihan Toklucu, bu yazılımı ''bioRGB'' adlı proje kapsamında geliştirdi.

Özel olarak geliştirilmiş kağıda damlatılan kan, kağıttaki maddelerle çeşitli reaksiyonlara giriyor. Ancak oluşan renk değişimlerini gözle seçmek neredeyse imkansız. İşte burada geliştirilen yazılım devreye giriyor ve kağıdın fotoğrafı çekiliyor. Çekilen fotoğraftan sonra veriler grafik haline getiriliyor. Böylece oluşan değişimler grafik halinde önünüze geliyor. Bu yazılımla, normal kan tahlilinde hangi hastalıkları öğrenebiliyorsak aynı şekilde öğrenebiliyoruz. Hem de daha düşük maliyet ve daha kısa sürede bu işlem tamamlanıyor.

Grip, Hepatit B ve Hepatit C virüsleri, HIV virüsü ve kanser türleri bu uygulama ile tespit edilebilecek hastalıklar arasında.

İYTE Kimya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, testlerin yapay kanla yapılıp  başarı sağlandığını ve hastalığa neden olan etmenlerin yazılım sayesinde tespit edildiğini söyledi.

Önü açık bir proje olarak görünüyor. Şuanda projenin hazırlık aşamaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'ndan da onay alınırsa hastanelerde uygulanmaya başlayacak.

Kaynak : 

http://www.aa.com.tr

www.ntv.com.tr

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama