Da Vinci'nin 5 Önemli İcadı

Da Vinci'yi Nasıl Biliyoruz?

Asıl adıyla Leonardo di ser Piero da Vinci'yi en kısa şekilde müzisyen, heykeltıraş, filozof, ressam, astronom, mimar, mühendis, matematikçi, mucit, jeolog, kartograf, yazar ve ressam olarak niteleyebiliriz. Şüphesiz bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda Da Vinci'nin Rönesans Döneminin assolisti olduğunu söylemek zor değil. Bu çok yönlü İtalyan dehası günümüzde de gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden ve sanatçılardan biri olarak kabul edilir. Ama biz bu yazıda onun bilimsel yönlerine göz atacağız. İşte Da Vinci'nin Dünya'yı değiştiren 5 icadı:

1. Ornitopher

Bazı sanatsal çalışmalarından da anlayabileceğimiz gibi Da Vinci doğaya, özellikle de kuşlara meraklı bir insandı. Kuşların nasıl uçtuğunu gözlemledi ve insanların da uçmasını sağlayacak bir icat tasarlamak istedi. Ornitopher'in bir yarasayı andıran tasarımı, ona binen kişinin kanat çırparak havada süzülmesini sağlamayı amaçlıyordu. Maalesef bu tasarımın zayıf insan kollarıyla çalışması imkansız gibi gözükse de icadından anlayabildiğimiz kadarıyla pek çok açıdan Da Vinci'nin aerodinamiği çok iyi bildiğini söyleyebiliriz. Nitekim 1632 yılında Hezârfen Ahmed Çelebi, Da Vinci'nin Ornitopher'ini inceledi ve Galata Kulesi'nden boğazın karşısına kadar 3 kilometrelik bir uçuş yapmayı başardı.

2. Bilya

Dışarıdan pek mütevazı gözükse de Bilya, modern teknolojinin temelini oluşturan icatlardan biridir. Üzerinde kademeli ayarlar yapılabiliyor ve çarkların en doğru şekilde dönmesini sağlamak için kullanılıyor. Kaykayda, bisiklette, yoyolarda bilyaların mekaniği kullanılır. Bununla birlikte pek çok makine bilyalar olmadan çalışamaz.

 


Leonardo Da Vinci projeleri ile ilgili görsel sonucu

3. Kendi Kendine Giden Araba

Kendi kendine giden arabanın tarihin ilk robot makinesi olduğu tahmin ediliyor. Yönlendirmesi içinde bulunan dişlilerin yardımıyla sağlanıyor. Maalesef Da Vinci bu icadın iç mekanizmasını çizimine geçirmemiştir. (Bazı tasarımlarında böyle yapmasının sebebinin icatlarının çalınmasını önlemek olduğu düşünülüyor)

4. Makineli Tüfek

Diğer icatlarıyla kıyaslandığında nahoş bir isme sahip. Fakat bu icadını İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılan silahlarla kıyaslamak doğru olmaz. İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılan icatlar tek bir namludan tek seferde pek çok mermi ateşlemeyi hedefliyordu. Bu ilkel tasarımın amacı ise pek çok namludan aynı anda pek çok mermi ateşlemekti. Görünümü oldukça hantal ve günümüzdeki savaşlarda kullanmak için fazlasıyla kullanışsız.

5. Helikopter
 

 

Da Vinci'nin helikopteri bir uçaktan çok havada süzülen bir vidayı andırıyor aslında. Pervanesinin yeterince hızlı dönmesi durumunda icat havalanabilir. Günümüzde kullanılan helikopterlerin ve uçakların temeli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu icadın oyuncak fırıldakların babası olduğunu da biliyoruz.

 

 
 
 
Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci

http://www.radikal.com.tr/fotogaleri/radikalist/leonardo-da-vincinin-dunyayi-degistiren-icatlari-1336393-10/

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama