Göz Hakkında Yanlış Bilinen 3 Konu

1- "Miyop veya hipermetrop biri gözlük takmazsa derecesi büyür."

Arkadaşlar, ister miyop olun ister hipermetrop hatta astigmat olun bu hastalıklar gözün büyüklüğü, şekli ile ilgili. Mesela siz ayakkabınızı giyseniz de giymeseniz de ayak numaranız sabittir. Bunun gibi bu hastalıklarda gözün önüne bir gözlük yani mercek koymakla düzelmez, koymadın diye de bozulmaz.

Örnekte görüldüğü gibi bu hastalıklar gözün şekline bağlı. Bunlar gözlük ile değişmez. Peki diyeceksiniz lazer ameliyatı sırasında (gözlükten kurtulma ameliyatı olarak da bilinir) aslında gözün şeklini mi değiştiriyorlar, hayır arkadaşlar. Burada önemli olan gözün şekline bağlı olarak gelişen gözün önünde bulunan merceğin yapısı. Kısaca doktorlar bu merceği kalınlaştırarak veya incelterek gözünüzü düzeltmiş oluyorlar diyebiliriz.

 

2- "Çok yakından televizyon izlemek gözü bozar."

Arkadaşlar yukarıda da bahsettiğim gibi gözün şeklini, mercek yapısını kolay kolay değiştiremezsiniz. Bu öyle televizyon izleyerek bozulacak bir şey değil ki. Sonuçta televizyondan gelen şey de nihayetinde bir ışık.

Belki kısa süreli, beş dakikalık mesela, bir ağrı olabilir ama bu gözünüzün bozulduğu anlamına gelmez. Ama tabi ki saatlerce bilgisayarın veya televizyonun başında oturmak zararlıdır. Göze olmasa da vücudun başka yerlerine zarar verir. Uzun süre hareketsiz kalmak çeşitli hastalıklara yol açıyor. Gece uyurken vücudumuz dinleniyor, bir sürü biyolojik olay gerçekleşiyor ve vücudunuz bir nevi yenileniyor ama gündüz vücudunuzun uzun süre hareketsiz kalması damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Bunun gibi bir çok şey olabilir. En azından iki saatte bir kalkıp birkaç dakika yürümek iyi gelecektir.

3- "Havuç görmeyi arttırır."

Arkadaşlar, zaten düzenli yeşillik, sebze, meyve yiyen biriyseniz gerekli vitaminleri en iyi şekilde alıyorsunuzdur. Fazladan havuç yemekle görmeniz artmaz. Dediğim gibi görmenizin düzelmesi veya bozulması gözünüzün şekli ile ilgili. Bunu havuç yiyerek düzeltemezsiniz. Ama tabi gözün de diğer organlar gibi ihtiyacı olan besinler var. Örneğin A, B2, E, C gözümüz için gerekli, faydalı diyebileceğimiz vitaminlerden. Evet Havuçta A vitamini bulunur, faydalıdır ama A vitamini sadece havuçta değil balıkyağı, karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates gibi başka besinlerde de bulunur. Ayrıca gözümüz için tek faydalı vitamin A değil dediğim gibi başka vitaminlerde var. Yani demek istediğim siz yemek seçmezseniz, neyin mevsimi ise onu yerseniz elinizden geleni yapmış olursunuz. Siz ıspanak da yiyin, brokoli de yiyin. Pazarda neyin mevsimi ise alın yiyin. Arada balık alın, et alın yiyin. Yediklerinizi olduğu gibi yiyin. Üzümü çekirdeği ile yiyin. Bu arada üzüm çekirdeği de çok kuvvetli bir antioksidan içerir. Bu bazı hastalıkların tedavisi için çok önemli. Haliyle bizim için de önemli, faydalı.

 

Referans:

Medeniyet Üni. Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demirok

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elvan Yalçın

 

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama