Güneş Sistemimiz #2 "Venüs"

 

Merhaba arkadaşlar! Geçen haftalarda Güneş Sistemimiz serisini başlattık ve Merkür'ü sizlere tanıttık. Bu hafta da sizlere Güneş Sistemi'nin bir başka gezegeni olan Venüs’ten bahsedeceğim.

Venüs, Dünya’ya en yakın gezegendir. Güneş’e de yakın olduğundan ve parlak sarı bulutlarla çerçevelendiğinden çoğu zaman gökyüzünde kuvvetle ışıldar.

Venüs‘ün yüzeyi karanlık ve çok sıcaktır. Gezegenin yüzeyine bulutlardan asit yağar, portakal sarısı gökyüzü sık sık yıldırımlara sahne olur.

Gelin bu dehşet veren gezegenin özelliklerini tanıyalım!

Venüs ile ilgili görsel sonucu

Özellikler:

Güneş’ten ortalama uzaklık: 108 milyon km

Yıl süresi: 224,70 Dünya günü

Ekvator çapı: 6052 km (Dünya’nın %95’i)

Dünya’dan ilk erişim : 1962 Mariner 2 Uzay Aracı

Kütle çekim kuvveti: Dünya’nın %90'ı kadar

Başlıca atmosfer gazları: Karbondioksit(%96),Azot(%4)

Uydu Sayısı: 0

 

Venüs’ün bir günü bir yılından daha uzundur. Yüzeyinde Güneş hiçbir zaman görülmez. Yıl boyunca gezegenin her yerinde sıcaklık, hem gece hem gündüz hemen hemen aynıdır.

Venüs’e Keşif Gezileri

Venüse uzay aracı ile ilgili görsel sonucu

Venüs’e birçok uzay aracı gönderildi. Ancak yüzeye inen araçlar gezegenin tehlikeli atmosferinden dolayı kısa sürede imha oldular. Yine de bazıları tahrip olmadan önce Dünya’ya gezegenle ilgili fotoğraf ve bilgi gönderebildiler.

 

Venüs’ün Yanardağları

Venüs’te yüzlerce yanardağ vardır, ancak aktif bir yanardağın varlığı kesin olarak saptanamamıştır. Bazı yanardağlar kendilerine örümcek ağı görünümü veren bir dizi uzun ve dar tepecikle çevrilidir. Bu nedenle bunlara Araknoid (örümcek biçimli) adı verilmiştir.

Atmosfer

Venüse uzay aracı ile ilgili görsel sonucu

Güneş’e en yakın gezegen olmamasına karşın, atmosferindeki gazların Güneşten gelen ısıyı tutması nedeniyle, Venüs en sıcak gezegendir. Bu olay sera etkisi olarak bilinir.

 

Venüs Geçişleri

 

Venüs tam olarak Dünya ile Güneş arasından geçerken, Güneş’in yüzeyinde kara bir leke olarak görünür. Bu olay Venüs geçişi olarak isimlendirir. Bir zamanlar Dünya’nın uzak bölgelerine bu geçişleri gözlemlemek üzere keşif heyetleri gönderilmişti çünkü bu gözlemler Dünya’nın Güneş’e uzaklığının hesaplanmasında kullanılıyordu .

Bu yazımızda da Venüs'ü işlemiş olduk. Sonraki yazımıda başka bir gezegende görüşmek üzere...

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama