Bir Arabanın Kalbi: İçten Yanmalı Motorlar

İçten yanmalı motorlar denildiğinde aklımıza ilk gelen şey arabalar ve motosikletlerdir. Belki jeneratörler, biraz da motorlu testereler gelir. Onun haricinde tekneler, su pompası, traktörler ve iş makinaları da içten yanmalı motorlardan faydalanmaktadır.

İçten yanmalı motorların amacı, kullanılan yakıtın yakılması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisini ve basıncı kullanarak krank milinin dönmesini sağlamaktır.

İçten yanmalı motorlarda yakıt, belli bir oranda hava ile karıştırılarak silindire (yanma odası) gönderilir. Karışım piston tarafından sıkıştırılarak yakılır. Piston ortaya çıkan basıncın etkisiyle yukarı yönlü bir salınım kazanır. Bu salınım krank mili yardımıyla kullanılacak yere (araçlarda tekerlek, testerede zincir) aktarılır. Yanma sonucu meydana gelen CO ve CO2 egzoz kısmından dışarı atılır.

İçten yanmalı motorlarda kullanılan bir sürü yakıt tipi vardır. Yakıt tipi değiştikçe motorun çalışma prensibi de değişmektedir. Mesela yakıt olarak benzin kullanılan motorlarda ateşleme için buji kullanılırken; yakıtı motorin olan araçlarda yanma işlemi sıkıştırma esnasında kendiliğinden meydana gelmektedir. Bunun sebebi motorinin yakıt enjektörüne g

 

 

Çalışma Prensipleri

 

 

elmeden önce ısıtma bujilerinden geçerek 700-900 °C sıcaklığa ulaşmış olmasıdır.

İçten yanmalı motorlar tek silindirli ve çok silindirli olmak üzere ikiye ayrılır. Çok silindirli motorlar 2-3-4-6-8-12 silindirli olabilirler.

İçten yanmalı motorlar silindirlerin sıralanış biçimlerine göre sıralı, V tipi, boksör, W tipi, yıldız tip olmak üzere beşe ayrılır. Sıralı motorlarda bütün silindirler tek sıra halinde yan yana konumlandırılmıştır. V tipi motorlarda silindirler karşılıklı ve açılı konumlandırılmıştır. V tipi motorlarda karşılıklı silindirler arasındaki açı 60 veya 90 derece olarak ayarlanır. Sıralı tiple karşılaştırıldığında sürtünme daha az olduğundan verimlilik çok yüksektir. Boksör tip motorlarda silindirler zemine paralel ve aralarındaki açı 180 derecedir.

Bu motorların parça sayıları diğer motorlara göre daha az olmaktadır. Kam milleri üzerindeki kamlar karşılıklı supapları açar. Bu tip motorların titreşim seviyeleri diğer motorlara göre daha düşüktür. W tipi motorların silindir sayıları yüksektir. V ve VR motor tasarımları birleştirilerek yapılmıştır. Motorun ön kısmından motora bakıldığında iki adet V tipi motorun birleştirildiği görüntüsünü fark ederiz. Mantık olarak da öyledir. ‘’W’’ ismi burdan esinlenerek koyulmuştur. Yıldız tipi motorlarda bütün silindirler bir merkez etrafında yuvarlak çizecek şekilde konumlandırılmıştır. Bütün biyel başları ortak bir biyel muyusuna bağlanmıştır.

Esen kalmanız dileğiyle…

 

"I race to win. If I am on the bike or in a car it will always be the same."

-Valentino Rossi

                

Kaynakça :

http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Internal_combustion_engine

https://energy.gov/eere/energybasics/articles/internal-combustion-engine-basics

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama