Adli Bilimcilerin Kabusu: “Kimerizm”

Özetle Kimerizm

Yunan Mitolojisi’nde başı aslan, gövdesi keçi ve kuyruğu yılan olan yaratığa Kimera adı verilmiştir. Hatta günümüzde de farklı parçaların bir arada bulunduğu ve bir bütünü oluşturduğu durumları ifade etmek için bazen bu kelimeyi kullanırız. Birden fazla türün karışımından meydana gelen bu ilginç mitolojik yaratık, genetik bir vaka olan Kimerizm’in adının konmasında da bir esin kaynağı olmuştur.

 

Yunan Mitolojisinde Kimera

 

 

Kimerizm, iki ayrı sperm tarafından döllenmiş iki farklı yumurtanın gelişmesi ile oluşan iki zigotun, Blastomer veya Gastrulasyon gibi erken evrelerinde birbirlerine temas etmesiyle başlar ve daha sonra zarlarının eriyip iki zigotun birleşmesiyle son bulur.

 

Zaten henüz embriyo aşamasında oldukları için organ reddi söz konusu değil. Sonuç olarak aslında iki farklı yumurtanın gelişmesi sonucu doğacak olan ikiz kardeşler yerine birey, tek bir varlık olarak dünyaya gelmiş olur.

 

İşte böylece Kimerizm bir vücudun farklı yerlerinde farklı DNA profillerine rastlanılmasına yol açmış oluyor. Böyle insanlara Kimerik denir. Aslında DNA profilleri vücudumuzun her yerinde aynıdır ve bu DNA profilleri bizlere özel olup bir başkasında bulunmaz. DNA profillerimiz için kısaca bizim tüm özelliklerimizin şifreli olduğu biyolojik kimliklerimizdir diyebiliriz. Günümüzde anne ve babadan genetik olarak çocuğa geçmesi gereken kısımlar tetkik ettirilebiliyor ve babanızın biyolojik olarak gerçekten babanız olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. İşte işin kötü kısmı eğer bir kimerik insanın cinsel organı vücudunun diğer yerlerinden farklı bir DNA profiline sahip ise yapılan testlerde çocuklarının kendine ait olmadığı sonucuyla karşılaşıyor. Tabi kimerik olduğunu ve cinsel organının farklı bir DNA profiline sahip olduğunu tahmin eder ve cinsel organının ve çocuklarının DNA profili üzerinden tekrar test yapılmasını isterse kanıtlayabilir. Kimerizm nadir bir vakadır fakat yine de aklınızda bulunsun belki işinize yarayabilir;)

 

Neden Kabus?

  Adli bilimciler için bütün biyolojik izler çok önemlidir ve genelde şüpheliler hep bir iz bırakır. Fakat bırakılan iz suçluya değilde bir başkasına ait çıkarsa veya sahibi bulunamazsa bu yanlış kişinin tutuklanması veya suçlunun aklanması anlamına gelir. Yoksa Kimerizm suç biliminde güçlü ve çok kullanılan bir delil olan DNA’ların tahtını mı sarsıyor? Evet, biraz öyle. Örneğin bir başkasına kemik iliği bağışında bulunan biri, kemik iliğinin kan yapıcı özelliğinden dolayı artık iki şahsın da kanlarından alınan örneklerden aynı DNA profillerine ulaşılmasına sebep olur. Bu da ciddi yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.

Bir Garip Kimerizm Hikayesi

Geçtiğimiz son yirmi yılda ilginç bir olay gerçekleşti. Amerikalı Lydia Fairchild iki çocuk doğurmuş, üçüncüsüne hamileydi. 2002 yılında boşanmaya karar verip çocuklarına devlet yardımı bağlamak için mahkemeye başvurdu. Tabi doğal olarak bunu için Lydia Fairchild’ın çocukların annesi olduğunu kanıtlaması gerekiyordu fakat çocukların ve annenin verdikleri kan örneklerinden anlaşılan Fairchild çocukların annesi değildi. Sonuca itiraz etti elbette. Testler bir başka laboratuvarda yinelendi. Sonuç aynıydı.

Lydia, bir anda kendisini çocuk kaçırmakla suçlanır buldu. Bir de bunların üzerine yapılan DNA analizi sonucu yeni doğan bebeğin de annesi olmadığı zannedilince diğer suçlamaların üzerine yasal olmayan yollarla rahim kiralayarak gelir elde etmek gibi bir yenisi eklendi. Bunu üzerine savcılık, her üç çocuğun bir sosyal hizmet kurumuna yerleştirilmesini talep etti.

Bayan Lydia Fairchild’ın avukatı Alan Tindell, durumu genetik uzmanı bir arkadaşına danıştı. Neyse ki arkadaşı incelediği bir bilimsel dergide bunu görmüş ve Lydia’nın kimerik olabileceğini söylemişti. Mahkeme, öne sürülen gerekçeyi kabul etti. Lydia’nın incelenebilecek tüm dokularında DNA analizi yapılmasını istedi. Alınan bir çok doku örneğinin ardından Fairchild rahmi içinden alınan örnek sonucu çocuklarının annesi olduğunu ispatlayabildi ve böylece Lydia Fairchild’ın duruşmalarla geçen üç yıla yakın kabusu nihayet son buldu ve kocasından boşanabildi. Çocuklarına da devlet yardımı bağlandı.

    Mutlu Son:)

      Yazan: Mahmut Demirok

Kaynakça:

http://isjms.com/article/view/5000121339/5000161586

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lydia_Fairchild

http://www.hurriyet.com.tr/ayni-bedende-farkli-dna-lar-4912171

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kimerizm

https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/225804-insan-genom-projesinin-sonuclari-nelerdir.html

http://sufizmveinsan.com/arastirma/kriminoloji.html

http://www.bilgiustam.com/dna-testi-nedir-ve-nerelerde-kullanilir/

https://nbeyin.com.tr/ilginc-bir-genetik-vaka-kimerizm-2/

http://yumurtaliekmek.com/kan-nedir-nasil-olusur-gorevleri-nelerdir/

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama