Uçak Yolculuklarında Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalıyoruz?

Uçak Yolculuklarında Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalıyoruz? Hiç Düşündünüz mü?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırma raporlarına göre, radyasyon kanserin en büyük sebeplerinden biri. Peki her yıl milyonlarca kişinin yaptığı uçak seyahatlerinden ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz?

New Mexico'da içi helyum ile dolu araştırma balonunu gökyüzüne çıkaran NASA bilim insanları uçak yolculuklarında maruz kalınan radyasyon miktarını belirledi.

1.5 yıllık yapılan araştırmalar sonucunda yolcuların,uçağın 26 bin fit yani yaklaşık 8 bin metre yüksekliğe çıkmasının ardından radyasyona maruz kalmaya başladıkları tespit edildi.

Uçağın yerden yüksekliği artıkça radyasyon değeri de artar yani radyasyon ve yükseklik paralel şekilde etkilenir. Bu nedenle günümüzde yurtdışı ve kıtalar arası yolculaklarda yerden yükseklik az, kısa mesafeli yolculuklarda yerden yükseklik daha fazladır. Aynı çalışmaya göre, kutuplar üzerinde yapılan kıtalar arası uçuşlarda alınan radyasyon oranı ekvator üzerinden yapılanlara oranla 3 kat daha fazla.

ETKİSİ NE KADAR?

Ayda ortalama 100 saat uçan pilot veya kabin memurlarında kalp, çeşitli sindirim ve sinir sisteminde dejeneratif hastalıklara yol açabiliyor. Kozmik radyasyonun katarakt riski de var. Kanserde ise yapılan araştırmalara göre gelişme riski uçuş ekiplerinde daha fazla. Buna kozmik radyasyon kadar diğer faktörler de etki ediyor.

Radyasyon en sinsi tehlikelerden birisidir. Radyasyonu göremezsiniz ve hissedemezsiniz. Radyasyon yani ışınım bir kaynaktan çevreye parçacık akışı ya da dalga biçimindeki enerji salınımı olarak tanımlanıyor

Saniyede 300 bin kilometre hızla hareket eden radyasyon, kısa vadede yayılırken rastladığı hücreleri tek tek öldürüyor.

Uzun vadede ise hücreler üzerinde moleküler değişiklikler yaparak mutasyon ile bunların kalıtsal olarak diğer kuşaklara aktarılmasına neden oluyor.

ALINTI:

http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ucak-yolculugu-yaparken-ne-kadar-radyasyona-maruz-kaliyoruz-nasa-acikladi,qyV6qmBpCESV4IxN0eE6ww/NUqUEYqm40i7ifjhYuuJwQ

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama