Yapay Zeka Teknolojisine Hayatımızdan Örnekler
  • Yapay zeka, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalıdır. 1950 yılında yapay zekanın öncülerinden olan Alan Turing bir yapay zeka testi önerdi ve bu testte yapay zekanın zekasını sayısal olarak ölçemeyeceğimizi bunun yerine davranışlarını değerlendirmemiz gerektiğini söyledi. Zaten cansız nesnelere yapay zekalarla insansı davranışlar oluşturma fikri çok uzunca süredir konuyla ilgilenen bilim adamlarının aklını kurcalamaktadır. Peki yapay zekanın insan hayatına etkileri ve sonuçları neler olabilir?

Yapay zekanın kullanılma potansiyeli olan binlerce uygulama alanı bulunmaktadır. Bilgisayar oyunları, robotik hayvanlar, eğlence dünyası, üretim, askeri kontrol ve hedef tespiti gibi savunma sanayi gibi geniş bir yelpaze dışında bankacılık sağlık ve sigorta şirketlerinde müşteri davranışları gibi çok fazla miktarda bilgi işlemi gerektiren alanda kullanılabilir.

Yapay zekanın üzerine yapılan araştırmaların artması ve hızlanması ile günlük hayatımızda farklı etkileri olacaktır. Gelecekte insanlar yerine robotlar savaşacak diyebiliriz. Cebimizde taşıdığımız telefonlarda sağlığımız, işimiz, günlük programlarımız gibi alanlarda bizi yönlendiren yapay zeka uygulamalı mevcut olup hayatımıza farklı şekillerde farklı alanlarda girmiş olmaktadır. Ayrıca yapay zeka teknolojisiyle ses tanıma, parmak izi okuma, görüntü işleme, doğal dil işleme, muhakeme yapma uygulamaları yapılmaktadır. Evlerimizdeki ve hatta ceplerimizdeki birçok elektronik eşya yapay zeka ile donatılmış durumdadır.

Basitten karmaşığa doğru beş yapay zeka sistemini örneklersek;

►Apple Siri

Applenin Siri uygulaması kitap dahisi diyebileceğimiz bir düzeyde sorduğumuz sorulara cevap verebilecek kapasite de ve cevabı çok bariz bazı sorulara cevap vererekbazı emirlerimize itaat etme gibi yeteneklere sahiptir .

Microsoft Cortana

Microsoft'un yapay zekası Cortana Siri'nin üzerine birkaç özellik ekleyerek bir adım öne geçiyor. Örneğin daha önceden sorduğunuz bir sorunun kendisini ve cevabını hatırlayarak sonraki soruların cevaplarını daha etkili bir şekilde bulabiliyor.

Google Now

Google, Cortana'nın öğrenme algoritmasını biraz daha karmaşıklaştırarak sizinle sohbet edebiliyor.

► IBM Watson

Watson yapay zekanın göz bebeklerinden bir tanesi... Watson karmaşık hastane kayıtlarını analiz ederek mantıklı sonuçlar çıkartabiliyor ve bunları size sunabiliyor.

► IPsoft Amelia

ıpsoft amelia ile ilgili görsel sonucuYapay zeka camiasının yeni yıldızlarından Amelia artık ticari bir ürün olarak da satışa çıkarıldı. Amelia da önceden saydıklarımızın aksine bir de duygusal farkındalık eklenmiş. Gelecekte bu sistemin müşteri hizmetlerinin yerini tamamiyle alması bekleniyor.

Ne Kadar Güvenebiliriz?

Yapay zeka uygulamalarının üretim, savunma, güvenlik, istatistik, iletişim ve sağlık gibi alanlarda yoğun kullanımının artmasıyla beraber hızlı ve faydalı etkilerinin olacağı kesindir. Fakat son kararın işin uzmanları tarafından verilip raporlanması ve nihai sonuca erişimin sağlanması, kontrol ve takip sürecinin de güncel bir şekilde insanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Böylece yapay zeka uygulamalarının teknolojiden kaynaklanan eksiklerinin vereceği olumsuz etkiler azaltılmış olacaktır.

 

Kaynakça,

  1. Popular Science, Şubat 2015, sf: 19

İlgili Makaleler

Başlık

Açıklama